KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsningar 16165054
*
nr 1616 5054
Etsningar
2 st, Marin, Schauberg & Albe, yttermått inklusive ram: 36x52 - 44x54 cm. Signerad
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 29 april 2024
kl 18:29:22
- Läs mer...
Olle Alberius (1929-1993)
Keramisk formgivare och glaskonstnär. Studerade vid HKS 1952-1956. Arbetade som formgivare vid Rörstrand 1963-1971. Alberius utförde unikt konstgods men även serviser såsom Korall och Forma.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar fartyg fartygsporträtt grafik marin marinmotiv marinmålning schauberg & albe
-
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:57
-
4089 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Söder. Signer..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:32
-
4044 Etsning
Rimer Cardillo (f. 1944), Uruguay. "Sunflower". Si..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:22
-
2084 Träsnitt
Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. "Hjorttunga". ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14
-
4091 Träsnitt
Vytautas Kasiulis (1918-1995), Musikanter. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:36
*
Etsningar
nr 1616 5054
Etsningar
2 st, Marin, Schauberg & Albe, yttermått inklusive ram: 36x52 - 44x54 cm. Signerad
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 29 april 2024 |
- Läs mer...
Olle Alberius (1929-1993)
Keramisk formgivare och glaskonstnär. Studerade vid HKS 1952-1956. Arbetade som formgivare vid Rörstrand 1963-1971. Alberius utförde unikt konstgods men även serviser såsom Korall och Forma.
Keramisk formgivare och glaskonstnär. Studerade vid HKS 1952-1956. Arbetade som formgivare vid Rörstrand 1963-1971. Alberius utförde unikt konstgods men även serviser såsom Korall och Forma.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar fartyg fartygsporträtt grafik marin marinmotiv marinmålning schauberg & albe
-
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:57 -
4089 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Söder. Signer..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:32 -
4044 Etsning
Rimer Cardillo (f. 1944), Uruguay. "Sunflower". Si..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:22
-
2084 Träsnitt
Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. "Hjorttunga". ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14 -
4091 Träsnitt
Vytautas Kasiulis (1918-1995), Musikanter. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:36